Photoshop Бесплатен

 • Ранг
   
  (5/5)
 • Осврти: 1287 година
 • Лиценца: Бесплатна пробна верзија
 • Преземања: 342,8 к
 • Верзија: CC
 • Компатибилен: Win / Mac
 • Photoshop Elements: Win / Mac
 • Фотошоп Експрес: iOS / Андроид / Виндоус

Во оваа статија, сакам да ви кажам како да добиете Photoshop бесплатно безбедно. Learnе научите 4 законски начини да добиете бесплатен софтвер Photoshop за професионално уредување фотографии, главни недостатоци и опасности од пиратерија и преглед на најдобрите бесплатни алтернативи на Photoshop CC.

бесплатен фотошоп интерфејс

Бесплатни придобивки од Adobe Photoshop

 • Пазарен стандард
 • Софтвер за сите намени
 • Лесен концепт на слоеви
 • Многу алатки за дизајн
 • Зголемете ја резолуцијата на сликите
 • Сите формати на слики
 • Многу бесплатни упатства и приклучоци
 • Добро е за правење фотомонтажи
 • Може да креира 3D дизајни

Најчесто поставувани прашања

 • Колку долго можам да користам Photoshop Free?

Може да ја користите верзијата Бесплатно тестирање во текот на 7 дена за да ги тестирате сите карактеристики претходно купување Фотошоп.

 • Како можам да добијам пробна верзија на Photoshop CC?

Преземете и регистрирајте се за вашата сметка во Creative Cloud, и после тоа, можете да преземете a Photoshop бесплатен пробен период верзија и други бесплатни и платени Апликации во Photoshop.

 • Дали програмата ќе се избрише по пробниот период?

Не. Willе биде побарано да ја продолжите вашата претплата со купување на една од неколкуте платени претплати - Криејтив облак сите апликации или Единствена апликација. Откако ќе го купите, Photoshop автоматски ќе добие лиценца по повторното стартување.

 • Дали е тоа целосна верзија на програмата?

Да, ова е полноправен софтвер Photoshop со сите карактеристики што се достапни за платена претплата. Ако сакате да заштедите пари, препорачувам да користите еден од Попусти на Adobe.

 • Може ли официјално да ја добијам целосната бесплатна верзија на Фотошоп?

Може да го користите Photoshop online слободен уредник, бесплатно добијте ја верзијата CS2 од пред една деценија, Photoshop CC е достапна само во пробен режим или со претплата. Покрај тоа, можете да обрнете внимание на мобилни бесплатни апликации за уредување фотографии од Adobe.

 • Дали е потребно да се регистрирате со Creative Cloud?

Да тоа е. Сега сите производи на Adobe се достапни само преку Creative Cloud. Нивната посебна работа е невозможна, и треба да се регистрирате дури и на мобилни уреди.

3 начини да користите Photoshop Free

Најлесен начин да го добиете Adobe Photoshop бесплатно и да ги одржувате неговите целосни можности е пробна верзија. Не е трајно и трае само 7 дена по регистрацијата.

Постојат уште три начини да го користите овој софтвер бесплатно подолго - да ја преземете неговата најнова верзија Photoshop CS2, поедноставената верзија на Фотошоп елементи или мобилната апликација Фотошоп Експрес.

Photoshop CS2
 • Ранг
   
  (3/5)
 • Осврти: 615
 • Лиценца: Пробна верзија
 • Преземања: 13к
 • Компатибилен: Win / Mac
фотошоп CS2 интерфејс

Предности на Photoshop CS2:

 • Неуништувачко уредување
 • Уредување на 32-битни HDR слики
 • Сериска обработка на сурови датотеки
 • Управувајте со точките на исчезнување
 • Коректор на црвени очи

Не многу луѓе знаат, но Adobe ги дава сите CS2 програми, како и Adobe Acrobat 7 бесплатно. Но, не бидете толку среќни што сега имате „малку“ стара верзија на популарна софтвер за уредување фотографии.

Photoshop CS2 е стар над 10 години, и соодветно на тоа, сите проблеми што беа елиминирани во следните верзии останаа тука. Нема поддршка за нови формати и, соодветно, нема работа со Криејтив облак.

Еден од проблемите е одрекувањето од одрекување од страна на Adobe, така што компанијата нема да ви помогне во исправување на какви било дефекти, т.е. нема поддршка од Adobe.

Фотошоп елементи
 • Ранг
   
  (4/5)
 • Осврти: 798
 • Лиценца: Пробна верзија
 • Преземања: 137k
 • Компатибилен: Win / Mac
интерфејс на фотошоп елементи

Предности на Фотошоп елементи:

 • Ефтин
 • Поддршка на сите датотеки со слики
 • Шаблони за колаж
 • Означување со лице и гео-означување
 • Автоматско обележување
 • Бесплатни корисни водичи

Елементи на Adobe Photoshop е создаден за оние луѓе на кои не им се потребни сите широки можности на Фотошоп, туку само неговите основни функции, така што ништо не може да ја спречи нивната употреба. Тоа е малку повеќе од Instagram или VSCO, но помалку од Photoshop.

Може да преземете 30-дневен Фотошоп Елементи бесплатни пробна верзија со такт на копчето погоре, бидејќи нема да ја најдете во списоците со производи на веб-страницата на Adobe. Го нема и во Криејтив Облак и навистина не разбирам зошто.

Програмата содржи многу елементи на Photoshop, вклучително и полноправна Camera RAW за корекција на бојата. Општо, ова бесплатна алтернатива на Фотошоп доволно е да се работи со примарното уредување на сликата - сечење, корекција на бојата, основно ретуширање.

Фотошоп Експрес Мобилен
 • Ранг
   
  (4.5/5)
 • Осврти: 839
 • Лиценца: Бесплатно
 • Преземања: 363k
 • Компатибилен: iOS / Андроид / Виндоус
експресен интерфејс на фотошоп

Предности на Фотошоп Експрес:

 • Изработка на колаж
 • Трансформации со еден допир
 • Автоматско поправање
 • Бесплатни граници, распореди и позадини
 • Креативни налепници, тетоважи и стилови на текст
 • Испратете до Фотошоп
 • Лесно споделување

Ако често работите на мобилни уреди или таблет, тогаш имате апсолутно бесплатна и официјална верзија на Фотошоп - Adobe Фотошоп Експрес. Не е ограничено во времето и работи со Creative Cloud и, згора на тоа, има свој облак.

Сепак, не постои функција на погодно и полноправно ретуширање. Beе можете само да ги уредувате несовршеностите на кожата, и уште некои, во спротивно има корекција на бојата и нанесување филтри.

Програмата е повеќе како Фотошоп Експрес, а не полноправна Photoshop, но е бесплатна, и ова е предност.

Зошто не треба да ја користите пиратската верзија на фотошоп?

Многу почетници, како и аматери, се во искушение да користат илегална инсталација на Photoshop CC Фотошоп торенти, бидејќи им заштедува пари.

Иако сметам дека 9,99 УСД / месец, односно 120 УСД / година е само смешно за таква моќна програма како Фотошоп, особено ќе добиете две дополнителни верзии на Lightroom и 20 ГБ складирање во облак.

Многу фотографи се убедени дека системот за претплата е погрешен и дека порано беше подобро кога само го купивте и заборавивте. Но, Photoshop CS6 сега чини повеќе од 600 долари, а тоа значи дека можете да платите 5 години за Photoshop CC.

За овој пат, ќе заработите десет пати повеќе. Луѓето со задоволство плаќаат иста сума за Netflix или Apple Music, но ова воопшто не влијае на нивните кариери, тоа е само забава. Но, плаќањето за нешто што ви помага да заработувате пари секој ден не е, не, зошто?

Заборавете на креативниот облак и услугите на облак

Огромна предност во работењето со Photoshop CC лиценцата е облак-софтвер, како и брза транзиција од Фотошоп до Lightroom.

Користењето пиратски софтвер е нелегално

Ако сакате да продолжите со бизнисот неколку години и да не плаќате казна од 1.500 УСД за користење нелегални програми, има смисла да плаќате 10 УСД за месечна претплата на Фотошоп.

Доволно сте професионалец за да бидете сериозни во врска со вашиот бизнис

Никој нема да работи професионално со фотограф кој користи нелегално распукан Фотошоп софтвер, и ако вашата кариера е навистина важна за вас, не користете пиратски софтвер.

Помош од фото-заедниците и производителите што ќе ве поддржат

Ако се соочите со какво било прашање или Фотошоп заостанува, секогаш можете да се обратите до поддршката на Adobe, каде што ќе добиете помош во решавањето на вашите проблеми. Во пиратската верзија, оваа функција е недостапна за вас.

Пиратските копии се неважечки и не работат секогаш како што е планирано

Поради отсуство на какво било ажурирање и решавање на проблемите во работата, грешките и неуспесите ќе ве прогонуваат сè повеќе, па затоа е подобро да се спротивставите на искушението да добиете преземање на Photoshop Free.

Бесплатни алтернативи

Многу е тешко да се најде целосно бесплатна алтернатива на Photoshop, бидејќи овој софтвер е најмоќната програма за уредување фотографии и има многу ниска цена во споредба со неговите платени аналози.

Но, ако користењето на програмите Adobe не е принципиелно прашање за вас и сакате целосна програма бесплатно, тогаш можете да користите програми како Photoshop.

1. ГИМП

логото на ГИМП
Добрите страни+
 • Софтвер со отворен извор
 • Многу додатоци и упатства за обука
 • Длабоко ретуширање на сликата
Конс-
 • Алатката за текст е малку чудна
 • Без аналог на камера RAW
 • Нема аналог на дејства на Photoshop

Ако сакате да имате скоро исто толку моќен и функционален производ како Adobe Photoshop, ГИМП се смета за една од најдобрите алтернативи. Тој не само што е бесплатен, туку има и софтвер со отворен извор, кој им овозможува на огромен број корисници да работат на негово подобрување.

Благодарение на ова, многу додатоци и додатоци се напишани за ГИМП, а може да работи и со приклучоци за Adobe Photoshop.

Друга предност на софтверот за уредување на слики на ГИМП е тоа што се појави во средината на 90-тите години, а со текот на годините, огромен број бесплатни курсеви и упатства за работа со него се насобраа на мрежата.

2. Боја. NET

Боја. NET лого
Добрите страни+
 • Поддржува слоеви со режими на мешање
 • Алатка за историја
 • Добро за основно уредување
 • Поддржува десетици типови на датотеки
Конс-
 • Корисничкиот интерфејс изгледа застарено
 • Нема упатства за учење
 • Без опција Camera RAW
 • Нема алатка за ретуширање на кожата

Боја. NET е стар проект создаден како алтернатива на Microsoft Paint, но со текот на времето, тој се претвори во моќен и во исто време едноставен бесплатен уредник на фотографии, што е во состојба да реши голем дел од аматерските и полупрофесионалните задачи.

Боја. NET поддржува работа со слоеви, но потребно е да поврзете посебен додаток за маски. Апликацијата има голем избор на филтри и секакви алатки, но не толку широк како оној на ГИМП-бесплатниот аналог на Photoshop.

Боја. NET има едноставен и разбирлив интерфејс, а уредникот на фотографии работи брзо дури и на доста слаби компјутери.

3. Pixlr

Лого на Pixlr
Добрите страни+
 • Работи на секоја платформа
 • Поддржува слоеви и режими на мешање
 • Алатки за историја
Конс-
 • Не толку разноврсна како Photoshop
 • Не поддржува многу типови на датотеки
 • Неколку упатства

Понекогаш треба да ги уредувате фотографиите на компјутер каде што едноставно немате дозвола да инсталирате програми или ви треба програма што можете да ја извршите во секое време на кој било компјутер со пристап до Интернет. Потоа Уредник на Pixlr е одличен избор.

Ова е веб-апликација и значи дека работи директно во прелистувачот. Уредник на Pixlr поддржува голем дел од она што го имаат другите бесплатни уредници на фотографии. Единствено што недостасува е автоматизација на рутински задачи и можност за создавање макроа.

Како и да е, овој бесплатен онлајн аналог на Photoshop може да изврши операции на неколку слики истовремено, и работи совршено со RAW.

4. PhotoScape

Лого на PhotoScape
Добрите страни+
 • Брза работа
 • Добра оптимизација
 • Поддржува различни формати на датотеки
 • Снимање на екран
Конс-
 • Функционалноста остава многу да се посакува
 • Губење на квалитет додека се одржува

Интерфејсот на друга алтернатива Adobe Photoshop Free ќе биде разбирлив и удобен во исто време и за почетниците и за напредните корисници. PhotoScape поддржува не само слоеви, туку и бесплатни акции на Фотошоп аналози за брза работа со заеднички задачи.

Претходно, програмата беше споделен софтвер, овозможувајќи да зачувувате слики само во резолуција од мал формат. Но, од неодамна, PhotoScape може да се користи бесплатно без ограничувања, и ако сакате, можете да го поддржите проектот со донација.

5. Крита

Лого на Крита
Добрите страни+
 • Може да се користи на таблети
 • Шаблони за различни типови на проекти
 • Многу ефекти
Конс-
 • Нема алатка за историја
 • Вметнувањето текст не е добро како во Фотошоп

Крита не е многу популарен бесплатен аналог за уредник на Фотошоп. Ми се допаѓа што неговиот интерфејс наликува на Фотошоп - лентите со алатки се наоѓаат на многу сличен начин.

Стандардно, има темна тема (сепак можете да ја прилагодите ако сакате да имате поинаква) и самите алатки се многу слични на Adobe. Има поддршка за алатки, а исто така може да отворите повеќе јазичиња, како во Фотошоп.

Целосно е бесплатно, но има достапна платена верзија за сите што сакаат да ги поддржат програмерите.

Бесплатни алатки за Photoshop Free

За полесно уредување, дизајнирање или цртање фотографии, можете да ги преземете следниве PS активности за да го направите процесот побрз и пореален.

бесплатни алатки за фотошоп од фиктефото

Покрај дејствата што можете да ги преземете Бесплатни преклопувања во Photoshop, Бесплатни текстури на Photoshop, Бесплатни четки за Фотошоп итн.

Преземање на Adobe Photoshop Free

бесплатно преземање на Adobe Photoshop

Користете една од овие врски за да добиете правна верзија на Фотошоп на вашиот паметен телефон или лаптоп.

Главната придобивка од бесплатниот пробен период на Adobe Photoshop е тоа што имате можност бесплатно и законски да ја разгледате програмата во текот на неделата. Ако фотографирате или ретуширате фотографии, Фотошоп е најпопуларната програма за ова. (дознајте повеќе за како да го добиете Lightroom бесплатно)

Поради ова, тој има илјадници обожаватели низ целиот свет, што значи дека има многу литература, бесплатни часови и Упатства за фотошоп од најдобрите ретушери на фотографии, како и курсеви во секоја земја.

Благодарение на вградената камера RAW, можете да извршите главна корекција на боите на вашите слики, како основно, така и длабоко ретуширање на сликата, па дури и да ја промените сликата целосно над секое препознавање. Photoshop ги поддржува сите формати на слики и работи најдобро со сурови датотеки.


Ann Young

Hi there, I'm Ann Young - a professional blogger, read more

creative cloud all special offers creative cloud all special offers