11 Alternativat më të Mira të Canva

11 Alternativat më të Mira të Canva në 2021

Ky koleksion i alternativave Canva është krijuar posaçërisht për ata që kërkojnë softuer në internet, celular ose falas për të hartuar, ndarë dhe shtypur karta biznesi, logo, prezantime dhe shabllone të tjera.

11 Alternativat më të Mira në Kanavacë

Nëse nuk ju pëlqen ndërfaqja e Canva ose keni nevojë për më shumë karakteristika, instaloni dhe përdorni një nga këto programe për krijimin e dizajnit grafik pa aftësi të veçanta. Shumica e tyre janë plotësisht falas dhe miqësore me përdoruesit.

3 Alternativat Kryesore të Canva

 • Alternativa më e mirë që kursen kohë: RelayThat
 • Mjeti më i mirë në internet për dizajnin grafik: PicMonkey
 • Platformë e shkëlqyeshme bashkëpunimi: Visme

Canva është një shërbim online që i lejon përdoruesit të bëjnë dizajn në internet edhe pa aftësi vizatimi. Sidoqoftë, nëse nuk ju pëlqen Canva për shkak të çmimit të saj ose nëse doni të provoni programe të tjera, këtu do të gjeni 10 alternativa efektive Canva për çdo përdorues.

Rishikuar gjithashtu:

 • Opsioni më i mirë për infographics: Easelly
 • E përsosur për një ekip të vogël të Mediave Sociale: Pablo
 • Për dizajnerët-amatorë: Gravit
 • E popullarizuar në mesin e menaxherëve të mediave sociale: Crello
 • Më e ngjashme me Canva: Desygner
 • I përshtatshëm për fillestarët: Adobe Spark
 • Për punë të shpejtë në telefon: WordSwag

1 RelayThat

RelayThat është një mjet i shpejtë i dizajnit që mund ta përdorni për të krijuar foto për rrjetet sociale dhe reklamat. Përparësia e tij kryesore është kursimi i kohës tuaj.

canva alternatives relaythat
Pro+
 • Krijimi i imazheve profesionale është shumë i shpejtë
 • Mbështet të gjitha rrjetet sociale
 • Opsione të ndryshme eksporti
 • Shumë mjete për punë
Kundrat-
 • Rregullimi i hapësirës së tekstit nuk është gjithmonë i lehtë
 • Nuk ka mundësi të krijoni përmasat tuaja

Karakteristikat kryesore të RelayThat:

 • Fotografitë e përshtatshme për gjithçka
 • Ofron shkronja të personalizuara
 • Çiftimi i shkronjave
 • Shabllonet e fotografive të reklamave
 • Import magjik
 • Skema e ngjyrave mund të ndryshohet shpejt
 • Ruaj dhe mbledh funksionin
 • Foto SEO

RelayThat është një mjet i thjeshtë për t'u përdorur që ofron modele për të gjitha rrjetet kryesore sociale (përfshirë AdSense), mbi 2000 Layout Smart dhe 350,000 foto falas. Shtë një alternativë e shkëlqyer Canva, e cila ofron mjete komplekse të redaktimit të imazheve dhe mundësinë për të paralajmëruar postimet tuaja të ardhshme në Instagram.

Me RelayThat, ju do të jeni në gjendje të krijoni fotografi të nivelit të lartë për rrjete të ndryshme pa u munduar. Ju mund të krijoni mbi 20 madhësi të ndryshme fotografish thjesht duke shtuar disa elemente dhe duke përdorur një skemë ngjyrash të markës.

Mund ta përdorni falas duke krijuar një llogari. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh që fotot tuaja do të kenë filigranë RelayThat.

2 PicMonkey

PicMonkey është kompania që dikur zhvilloi redaktorin grafik Picnik të blerë nga Google në 2010 Sot, PicMonkey u ofron përdoruesve një zgjidhje SaaS, që do të thotë se nuk do të duhet të instaloni asgjë.

picmonkey websites like canva
Pro+
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Ofron hapësirë ruajtëse
 • Mundësia për të punuar me tekstin
 • Falas
Kundrat-
 • Reklama ndërhyrëse
 • Mungesa e opsionit të redaktimit të grupeve të fotove

Karakteristikat kryesore të PicMonkey:

 • Mundësia për të krijuar dizajne moderne grafike
 • Ju mund të krijoni markën tuaj dhe të zhvilloni biznesin tuaj
 • Ofron gjithçka që nevojitet për fotot e rrjeteve sociale
 • Ofron cilësi, gradiente dhe filtra
 • Mundësia për të redaktuar secilën shtresë veç e veç
 • Ofron efekte teksti, siç janë kurba dhe skica

Përveç kësaj, kjo alternativë Canva mund të përdoret si një aplikacion në Facebook dhe Google Chrome. Shërbimi funksionon sipas modelit freemium, që do të thotë se disa karakteristika themelore janë në dispozicion falas. Por, për disa mjete të përparuara, do të duhet të paguani (nga 33 dollarë në vit).

Në modalitetin e lirë, PicMonkey ju lejon të vendosni korniza për fotografitë tuaja, të aplikoni efekte dhe filtra në to dhe të krijoni titra duke përdorur fonte të ndryshme. Ju mund të ngarkoni fotografi nga një kompjuter, Dropbox, Facebook dhe Flickr. Gjithashtu, mund të shikoni PicMonkey alternatives nëse nuk jeni i impresionuar me këtë program.

3 Visme

Visme është një platformë e bazuar në re për krijimin e përmbajtjes vizuale, me të cilën mund të krijoni shpejt prezantime, infografikë dhe banderola. Ajo ofron mijëra shabllone, imazhe, ikona, mbi 50 grafikë dhe harta, si dhe klipe audio dhe video, të bëra paraprakisht.

visme canva ndërfaqe alternative
Pro+
 • Për bashkëpunim
 • Mijëra shabllone të gatshme
 • Ruan skedarët e daljes në formate të ndryshme
 • Mjete të thjeshta për t'u përdorur për redaktim
Kundrat-
 • Karakteristika të kufizuara në versionin falas

Karakteristikat kryesore të Visme:

 • Opsione për krijimin e përmbajtjes së markës
 • Më shumë se 50 grafikë, miniaplikacione të të dhënave dhe harta
 • Objekte të animuara dhe përmbajtje interaktive
 • Lidhje dhe fjalëkalime të koduara për ndarje të sigurt
 • Lejon zgjedhjen e pozicionit dhe këndit të saktë të grafikëve
 • Shton video dhe audio

Softuer për prezantimin e Visme u krijua posaçërisht për bashkëpunim. Projektet mund të publikohen dhe ndahen përmes një URL. Për më tepër, një marrës mund t'i shikojë ato në një desktop ose pajisje të lëvizshme, dhe ju mund të merrni analitikë dhe matje të vizitorëve në projektet tuaja.

Ai përmban mijëra shabllone për krijimin e raporteve, tabelave, udhëzimeve, etj. Ju gjithashtu mund të zgjidhni shabllone që lidhen me anatominë, biznesin, shitjet dhe marketingun, jofitimprurëse, shëndetin dhe mjekësinë, arsimin, vendndodhjen, rezyme, shkencën dhe teknologjinë.

Pas zgjedhjes së një shablloni, mund të ndryshoni tekstin, grafikët, ngjyrat dhe paraqitjen. Ju do të gjeni elemente të gatshme për tituj dhe tekste, statistika, fotografi, grafikë dhe tabela. Gjithashtu, ka karaktere të animuara që mund t'i shtoni në projektin tuaj me një klikim. Kur të keni përfunduar me një projekt, mund ta publikoni në Internet, ta bëni privat, ta vendosni në një faqe në internet ose ta shkarkoni për përdorim jashtë linje.

4 Stencil

Stencil është një emër i ri për Share as Image. Oneshtë një nga softueri më i mirë falas i dizajnit grafik dhe një alternativë e shkëlqyer për Canva. Ky është një mjet shumë i famshëm për krijimin e grafikëve online të bazuar në re, i cili përdoret nga shumë tregtarë dhe blogerë.

stencil canva alternative
Pro+
 • E thjeshtë për t’u përdorur
 • Mund të shtoni filigranë tuaj
 • Shërbim online i bazuar në shfletues
 • Ka një shtesë për Chrome
Kundrat-
 • Ndonjëherë i lagur

Karakteristikat kryesore të Stencil:

 • Ofron fotografi dhe ilustrime falas të aksioneve
 • Mundësia për të ndarë imazhe në Instagram
 • Më shumë se 1500.000 imazhe në sfond
 • Mundësia për të ngarkuar dhe ruajtur shumë logo
 • Më shumë se 100,000 citate
 • Ju mund të ngarkoni shkronjat tuaja

Stencil është një mjet grafik i bazuar në re që lejon përdoruesin e tij të krijojë dhe të ndajë përmbajtje vizuale shumë shpejt. Lejon bizneset e vogla, tregtarët e mediave sociale dhe blogerët të përpunojnë paraprakisht imazhe për të krijuar postime të mrekullueshme të mediave sociale, pamje të marketingut të përmbajtjes, reklama me imazhe, foto me email, etj.

Stencili është i thjeshtë për t’u zotëruar dhe përdorur. Oneshtë një nga alternativat më të mira Canva pasi ofron shumë veçori dhe lejon si profesionistë ashtu edhe fillestarë të krijojnë grafikë për faqet e internetit, bloget dhe rrjetet sociale.

Ndër veçoritë e tij kryesore, do të gjeni imazhe në sfond, shabllone të shkëlqyera, mundësinë e ngarkimit dhe ruajtjes së logove, thonjëza, gërma të rregullta dhe të Google, rregullime të thjeshta, ikona dhe grafikë, dhe një shtesë për Chrome.

5 Easelly

Easelly është një redaktor në internet për krijimin dhe ndarjen e infografive. Ju lejon të vizualizoni informacione për raporte, prezantime, artikuj dhe postime. Shërbimi është i bazuar në internet dhe i arritshëm nga çdo pajisje e lidhur në internet.

canva alternative easelly
Pro+
 • Modele të këndshme
 • Funksione fleksibël
 • Lehtë për t'u përdorur
 • Shërbimi aktiv i mbështetjes
 • Modelet janë të përshtatshme për çdo temë
Kundrat-
 • Temat dhe imazhet e kufizuara në versionin falas
 • Cilësime jo të mjaftueshme

Karakteristikat kryesore lehtësisht:

 • Biblioteka e Clipart përfshin 100,000 shkrepje
 • Asnjë kursim automatik i ndryshimeve të ndërmjetme
 • Artikuj dhe uebinar për frymëzim
 • 60 fotografi dhe 25 fotografi falas

Kjo alternativë Canva është krijuar për të ilustruar lloje të ndryshme të të dhënave. Mund të përdoret nga specialistë të fushave të ndryshme për krijimin e raporteve, trainerëve, konsulentëve, menaxherëve të reklamave dhe shitjeve për prezantimin e produkteve dhe shërbimeve, si dhe nxënësve dhe studentëve për shtimin e diapozitivave shumëngjyrëshe interesante në raporte, punime termike dhe disertacione.

Ju mund të modifikoni një nga modelet në dispozicion ose të krijoni projektin tuaj nga e para duke zgjedhur ndonjë nga temat e paraqitura në skedën Temat. Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni ngjyrat dhe madhësitë e objekteve, etiketat dhe vendndodhjen e elementeve vizuale në rrëshqitje. Projekti i përfunduar mund të shkarkohet në JPEG format ose postuar në bloge ose faqe në internet përmes kodit HTML.

6 Pablo by Buffer

Pablo është një faqe e shkëlqyer për tregtarët të cilët shpesh punojnë me përmbajtje grafike të mediave sociale dhe duan të përmirësojnë projektet e tyre. Ka një ndërfaqe intuitive, por mos mendoni se ky mjet është themelor.

alternativa pablo nga kanavacë buffer
Pro+
 • Ideale për postime të shpejta në rrjetet sociale
 • Ju nuk keni nevojë të identifikoheni për ta përdorur atë
Kundrat-
 • Shkronjat dhe grafika janë të kufizuara
 • Ju nuk mund t'i ruani projektet tuaja dhe të rishikoheni më vonë

Karakteristikat kryesore të Pablo:

 • Më shumë se 600 imazhe
 • Canvas
 • Ofron filtra
 • Shumë shabllone
 • Mundësia për të ngarkuar foto
 • Ju mund të ndani dhe shkarkoni imazhe
 • Ju mund të redaktoni tekste
 • Mundësia për të ndryshuar madhësinë e imazheve

Nëse jeni duke kërkuar për një mjet të lehtë për t'u përdorur për krijimin dhe redaktimin e imazheve, Pablo është ajo që ju nevojitet. Kjo është një nga alternativat më të mira Canva me një faqe në internet të kuptueshme, ku mund të përdorni imazhe të ofruara, si dhe të ngarkoni ato tuaja.

Gjithashtu, do të jeni në gjendje të ndryshoni madhësinë e fotove tuaja, të shtoni filtra interesantë atyre dhe të zgjidhni shkronja të këndshme.

Pasi të keni krijuar një logo ose imazh të dëshiruar, do të jeni në gjendje ta ndani atë me miqtë dhe kolegët tuaj në Instagram, Facebook ose Twitter.

Ajo që është e mirë për këtë mjet është që çdo foto që krijoni është plotësisht e juaja dhe mund të ndahet ose ngarkohet sa herë që dëshironi. Askush nuk do të ketë qasje në projektet tuaja.

7 Gravit

Nuk ka rëndësi nëse jeni një dizajner profesional grafik apo fillestar, Gravit është i përshtatshëm për të gjithë! Ky shërbim i redaktimit të fotografive ofron mjaft veçori të reja dhe ka dy platforma të plota për përdorim profesional dhe personal.

programe gravit si canva
Pro+
 • Një bibliotekë e madhe e pasurive vektoriale
 • UI intuitiv dhe rrjedha e punës
 • Versionet e shfletuesit dhe ndër-platformave integrohen me cloud
Kundrat-
 • Do të jetë një mjet i paguar më vonë

Karakteristikat Kryesore të Gravitit:

 • Faqe të forta
 • Vegël vektoriale
 • Paraqitjet automatike
 • Rrjeta të forta
 • Mund të shtoni tekst
 • Ju mund të eksportoni projektet tuaja
 • Shumë stile

Gravit Designer është një softuer falas për krijimin e vektorit i bazuar në internet, i cili nuk është vetëm një alternativë Canva por edhe një Adobe Illustrator alternative. Gjëja më e mirë për këtë softuer është mjeti i redaktimit SVG. Ndihmon dizajnerët e papërvojë për të marrë rezultate të mira pa ndonjë ndërlikim gjatë përdorimit të tij. Kjo platformë gjithashtu ka një dizajn të këndshëm dhe të thjeshtë.

Gravit Designer ofron shumë modele të gatshme për përdorim dhe mundësinë për të personalizuar gjithçka bazuar në dëshirat tuaja. Gjithashtu, kur të keni mbaruar me projektin tuaj, mund ta shkarkoni si plotësisht transparent PNG, JPG, SVG, or PDF file.

8 Crello

Crello është një softuer i lehtë për t’u përdorur, duke përdorur të cilin do të jeni në gjendje të krijoni banderola të thjeshta brenda pak kohe. Ka një ndërfaqe të përshtatshme dhe të kuptueshme.

alternativë crello për canva
Pro+
 • Një koleksion i madh grafikësh dhe teksti
 • Shumë modele Pro (nëse janë azhurnuar)
Kundrat-
 • Karakteristikat themelore të kufizuara në llogarinë PRO

Karakteristikat kryesore të Crello:

 • Një shumë modele falas dhe të paguara
 • Mundësia për të ngarkuar mediat dhe skedarët tuaj
 • Animacione për eksportet GIF dhe MP4 sipas zgjedhjes
 • Një koleksion i varianteve të tekstit për ngarkimin e banderolave

Depositphotos bëri një punë të shkëlqyeshme dhe zhvilloi një redaktues të këndshëm vizual që ofron mbi 60 milion fotografi, 11 000 shabllone, 33 formate dizajni dhe 12 000 imazhe dhe vektorë falas. Crello është një softuer për krijimin e burimit të hapur and another good alternative to Canva.

Thjesht klikoni në foto, gjeni Blur dhe disa efekte të tjera në dritaren e dritareve Efektet. Veryshtë shumë e thjeshtë të zbatosh turbullirën. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të tërhiqni rrëshqitësin e saj derisa fotografia të jetë mjaft e paqartë.

Ju mund të kombinoni turbullimin me efekte të tjera të imazhit që mund t'i gjeni në dritaren që shfaqet. Këto efekte përfshijnë Ndriçimin, Kontrastin, Saturimin, Procesin X, Vinjetën dhe ngjyrën.

9 Desygner

Desygner ka një ndërfaqe të ngjashme me Canva. Ka shumë fotografi dhe shabllone falas që mund të përdorni për të krijuar ftesa, banderola, karta, postime në Facebook, cicërima, si dhe logo biznesi. Meqenëse nuk ka kufizime mujore, do të keni probleme vetëm nëse luftoni me bllokun krijues.

desygner alternative canva
Pro+
 • Mundësia për të përdorur programin falas
 • Easyshtë e lehtë të krijosh përmbajtje grafike
 • Shumë shabllone
 • Mjaft rregullime të ndryshme
Kundrat-
 • Ndonjëherë ndërfaqja është e lagur

Karakteristikat kryesore të Desygner:

 • Modele të shumta të gatshme për përdorim
 • Një shumë e artit vektor falas, stickers, dhe prejardhje
 • Shumë imazhe falas
 • Ofron banderola në internet
 • Ka kryefjalë në blog
 • Ju mund të arrini përmbajtje unike të marketingut

Desygner ofron një mënyrë të thjeshtë për të tërhequr dhe lëshuar foto. Ju mund të ndryshoni fotografi, gërma, tekst dhe ngjyra pa mundim. Ajo ofron plane të thjeshta të çmimeve. Plani falas përgjithmonë ka disa kufizime, dhe plani Premium kushton 9,99 dollarë në muaj dhe siguron qasje të plotë në të gjitha tiparet e tij.

Nëse nuk ju pëlqen të përdorni një shërbim të bazuar në shfletues për të krijuar imazhe, do t'ju pëlqejë fakti që ndryshe nga shumica e aplikacioneve të ngjashme, Desygner gjithashtu mbështet PSD dhe formatet PPT. Përveç kësaj, ju do të jeni në gjendje të ruani rezultatet tuaja në formatin JPG ose PNG.

10 Adobe Spark

Megjithëse Spark nuk është aq i fuqishëm sa disa mjete të tjera më të përparuara të ofruara nga kompania, është mjaft e lehtë për t'u përdorur pasi më shumë vëmendje i kushtohet automatizimit dhe më pak kontrollit krijues.

alternativat e shkëndijës së qerpikut ndaj kanavacës
Pro+
 • Performanca e shpejtë
 • Kursim automatik i përmbajtjes
 • Dizajn intuitiv
 • Falas
Kundrat-
 • Jo aq shumë shabllone
 • Mund të jetë e vështirë të personalizoni modelin

Karakteristikat kryesore të Adobe Spark:

 • Mungesa e planeve të paguara të Adobe Spark Premium
 • Ofron përfundim krijues për videot
 • Lehtë për tu zotëruar, do t'ju duhet 5 minuta për të mësuar se si ta përdorni atë
 • Mund të punoni me video, fotografi dhe faqe
 • Fotografi dhe muzikë falas

Adobe Spark ofron mjete për të ndihmuar përdoruesit të krijojnë postime, faqe dhe video. Adobe Spark Post pasqyron më së miri funksionalitetin që ofron Canva. Spark Post lejon përdoruesit të krijojnë lehtësisht shabllone, të aplikojnë tema në dizajnet e tyre, të ndryshojnë me lehtësi madhësinë e tekstit, të shtojnë efekte animacioni dhe markë në projektet e tyre.

Një avantazh tjetër është se Adobe Spark free ju jep mundësinë e funksioneve shtesë, të tilla si shtimi i dizajnit tuaj grafik në grafikët tuaj, krijimi i modeleve të markës, si dhe mbështetja e telefonit dhe bisedës.

Për përdoruesit që tashmë kanë një llogari Adobe Creative Cloud, të gjitha tiparet e Spark janë përfshirë tashmë në pajtimin e tyre. Gjithashtu, mos harroni se gjithmonë mund të përdorni tonat Adobe Creative Cloud discounts.

11 WordSwag

Word Swag është një tipografi e bukur dhe gjenerator i citateve dhe një variant tjetër i alternativave Canva. Zbatohet teknologji e thjeshtë për t'u përdorur dhe ka një ndërfaqe të përshtatshme përdoruesi.

alternativa canva fjalë
Pro+
 • Proces i lehtë me tre hapa
 • Ju mund të përdorni mjete profesionale për redaktim
 • Mundësia për të hequr njollat
 • Mund ta rregulloni tonin e lëkurës
 • Rizenjoni veçoritë tuaja
 • Mundësia për të hequr rrudhat
Kundrat-
 • Editing services are paid

Karakteristikat kryesore të WordSwag:

 • Mund të përdoret në telefonat iOS dhe Android
 • Ofron modele të reja çdo ditë
 • Përbëhet nga një motor shtypi i integruar

WordSwag është një aplikacion celular që është i shkëlqyeshëm për krijimin e dizenjove grafike interesante. Duke përdorur atë, ju mund të shndërroni përmbajtjen e shkruar në grafikë të dizajnuar bukur pasi kjo është një aplikacion për titrat e fotografive.

Përveç kësaj, me WordSwag, ju do të jeni në gjendje të krijoni grafikë HD që mund t'i përdorni për shtypje. Gjithashtu, mund të shtoni një logo të personalizuar dhe të ndani rezultatet tuaja në rrjete të ndryshme sociale, të tilla si Instagram, Facebook, Twitter dhe Tumblr.

Zhvilluesit po punojnë vazhdimisht me dizajnerë grafikë profesionistë, duke krijuar shkronja stilistike që mund t'i përdorni në tekstet tuaja dhe duke shtuar dizajne të reja. Ju mund të aplikoni një nga 27 stilet e shkronjave grafike të kësaj alternative Canva për imazhet tuaja dhe të krijoni dizajne mahnitëse.

creative cloud all special offers creative cloud all special offers