Топ 11 Најдобри Canva Alternatives

Топ 11 Најдобри Canva Alternatives во 2021

Оваа колекција на алтернативи на Canva е создадена специјално за оние кои бараат интернет, мобилен или бесплатен софтвер за дизајнирање, споделување и печатење на деловни картички, логоа, презентации и други шаблони.

Топ 11 Најдобри Алтернативи во Canva

Ако не ви се допаѓа интерфејсот на Canva или ви требаат повеќе функции, инсталирајте и користете една од овие програми за создавање графички дизајн без посебни вештини. Повеќето од нив се потполно бесплатни и лесни за корисниците.

Топ 3 Алтернативи на Canva

 • Најдобрата алтернатива што заштедува време: RelayThat
 • Најдобрата онлајн алатка за графички дизајн: PicMonkey
 • Одлична платформа за соработка: Visme

Canva е онлајн услуга што им овозможува на корисниците да прават веб дизајн дури и без вештини за цртање. Меѓутоа, ако не ви се допаѓа Canva поради нејзината цена или ако сакате да пробате други програми, тука ќе најдете 10 ефикасни Canva алтернативи за кој било корисник.

Прегледано и:

 • Најдобра опција за инфографици: Easelly
 • Совршено е за мал тим на социјални медиуми: Pablo
 • За дизајнери-аматери: Gravit
 • Популарен меѓу менаџерите на социјални медиуми: Crello
 • Најслична на Канва: Desygner
 • Погоден за почетници: Adobe Spark
 • За брза работа на телефон: WordSwag

1. RelayThat

RelayThat е алатка за брз дизајн што можете да ја користите за да креирате фотографии за социјални мрежи и рекламирање. Неговата главна предност е заштеда на време.

canva alternatives relaythat
Добрите+
 • Создавањето професионални слики е многу брзо
 • Ги поддржува сите социјални мрежи
 • Различни опции за извоз
 • Многу алатки за работа
Конс-
 • Прилагодувањето на проредот на текстот не е секогаш лесно
 • Не постои можност да креирате свои пропорции

Главно карактеристики на RelayThat:

 • Фотографии погодни за сè
 • Нуди сопствени фонтови
 • Парење на фонт
 • Шаблони за фотографии од реклами
 • Волшебен увоз
 • Шемата на бои може брзо да се промени
 • Зачувај и собери ја одликата
 • Фотографија за оптимизација

RelayThat е едноставна алатка за употреба што обезбедува шаблони за сите главни социјални мрежи (вклучително и AdSense), над 2000 паметни распореди и 350.000 бесплатни фотографии. Тоа е одлична алтернатива на Canva, која нуди сложени алатки за уредување на слики и можност за претходно планирање на вашите идни објави на Instagram.

Со RelayThat, ќе можете да создавате фотографии од највисоко ниво за разни мрежи без напор. Можете да креирате над 20 различни големини на фотографии со едноставно додавање на неколку елементи и користење на бренд шема на бои.

Можете да го користите бесплатно со создавање на сметка. Сепак, треба да земете предвид дека вашите фотографии ќе имаат водни жигови RelayThat.

2. PicMonkey

PicMonkey е компанија што некогаш го разви графичкиот уредник Picnik, купен од Google во 2010 година. Денес, PicMonkey им нуди на корисниците решение SaaS, што значи дека нема да мора да инсталирате ништо.

picmonkey websites like canva
Добрите+
 • Лесен за користење
 • Нуди складирање на облак
 • Можност за работа со текст
 • Free
Конс-
 • Наметливи реклами
 • Недостаток на опција за уредување на серија фотографии

Главни карактеристики на PicMonkey:

 • Можност за создавање модерни графички дизајни
 • Можете да креирате ваш бренд и да го развивате вашиот бизнис
 • Нуди се што е потребно за фотографии на социјалните мрежи
 • Овозможува текстури, градиенти и филтри
 • Можност за уредување на секој слој одделно
 • Нуди ефекти на текст, како што се криви и преглед

Освен тоа, оваа алтернатива на Canva може да се користи како апликација на Facebook и Google Chrome. Услугата работи според моделот freemium, што значи дека некои основни карактеристики се достапни бесплатно. Но, за некои напредни алатки, ќе мора да платите (од 33 американски долари годишно).

Во бесплатен режим, PicMonkey ви овозможува да поставувате рамки за вашите снимки, да нанесувате ефекти и филтри на нив и да создавате натписи со употреба на разни фонтови. Може да поставувате слики од компјутер, Dropbox, Facebook и Flickr. Исто така, можете да проверите PicMonkey alternatives ако не сте импресионирани од оваа програма.

3. Visme

Visme е платформа заснована на облак за создавање визуелна содржина, со која можете брзо да дизајнирате презентации, инфографици и банери. Тој нуди илјадници претходно направени шаблони, слики, икони, над 50 графикони и мапи, како и аудио и видео клипови.

алтернативен интерфејс visme canva
Добрите+
 • За соработка
 • Илјадници готови шаблони
 • Зачувува излезни датотеки во различни формати
 • Алатки за уредување едноставни за употреба
Конс-
 • Ограничени карактеристики во бесплатната верзија

Главни карактеристики на Visme:

 • Опции за создавање брендирана содржина
 • Повеќе од 50 графикони, додатоци за податоци и мапи
 • Анимирани предмети и интерактивна содржина
 • Шифрирани врски и лозинки за безбедно споделување
 • Овозможува избор на точна позиција и агол на графиката
 • Додава видеа и аудио

Софтвер за презентација на Visme е создаден специјално за соработка. Проектите можат да бидат објавени и споделени преку URL. Покрај тоа, примачот може да ги прегледува на десктоп или мобилен уред, а вие можете да добиете анализа и мерила за посетителите на вашите проекти.

Содржи илјадници шаблони за креирање извештаи, графикони, упатства и сл. Можете исто така да изберете шаблони поврзани со анатомија, бизнис, продажба и маркетинг, непрофитни, здравствени и медицински, образование, локација, биографија, наука и технологија.

Откако ќе изберете образец, можете да ги промените текстот, графиката, боите и распоредот. Findе најдете готови елементи за наслови и текст, статистика, слики, графикони и графикони. Исто така, постојат анимирани ликови што можете да ги додадете во вашиот проект со еден клик. Кога ќе завршите со проект, можете да го објавите на Интернет, да го направите приватен, да го вметнете на веб-страница или да го преземете за офлајн употреба.

4. Stencil

Стенсил е ново име за Сподели како слика. Тоа е еден од најдобар бесплатен софтвер за графички дизајн и одлична алтернатива на Канва. Ова е многу позната алатка за графичко дизајнирање преку Интернет врз основа на облак, што ја користат многу маркетери и блогери.

stencil canva алтернатива
Добрите+
 • Едноставен за употреба
 • Можете да додадете свои водни жигови
 • Интернет услуга заснована на прелистувачи
 • Има екстензија за Chrome
Конс-
 • Понекогаш заостанува

Главни карактеристики на Stencil:

 • Овозможува бесплатни акции на слики и илустрации
 • Можност за споделување слики на Инстаграм
 • Повеќе од 1500.000 слики во позадина
 • Можност за поставување и зачувување на многу логоа
 • Повеќе од 100.000 цитати
 • Може да ги поставувате фонтовите

Стенсил е графичка алатка заснована на облак што му овозможува на неговиот корисник да креира и споделува визуелна содржина многу брзо. Овозможува малите бизниси, маркетари на социјални мрежи и блогери да пре-обработуваат слики за да создадат одлични објави на социјалните мрежи, визуелни содржини за маркетинг, реклами со слики, фотографии по е-пошта, итн.

Матрицата е едноставна за совладување и употреба. Таа е една од најдобрите алтернативи на Canva, бидејќи нуди многу одлики и им овозможува на професионалците и на почетниците да создаваат графика за веб-страници, блогови и социјални мрежи.

Меѓу неговите главни карактеристики, ќе најдете слики во позадина, одлични шаблони, можност за поставување и зачувување на логоа, цитати, редовни и веб-фонтови на Google, лесни прилагодувања, икони и графики, како и додаток за Chrome.

5. Easelly

Исели е уредник на Интернет за креирање и споделување инфографици. Тоа ви овозможува да визуелизирате информации за извештаи, презентации, написи и објави. Услугата е веб-базирана и достапна од кој било уред поврзан на Интернет.

canva алтернатива easelly
Добрите+
 • Убави шаблони
 • Флексибилни функции
 • Лесен за користење
 • Активна услуга за поддршка
 • Шаблоните се погодни за секоја тема
Конс-
 • Ограничени теми и слики во бесплатната верзија
 • Нема доволно поставки

Главни карактеристики на Easelly:

 • Библиотеката Клипарт вклучува 100.000 снимки
 • Нема автоматско зачувување на средните промени
 • Написи и веб-работилници за инспирација
 • 60 слики и 25 фотографии бесплатно

Оваа алтернатива на Canva е дизајнирана за илустрација на различни типови на податоци. Може да се користи од специјалисти од различни области за креирање извештаи, обучувачи, консултанти, менаџери за реклами и продажба за презентирање производи и услуги, како и ученици и студенти за додавање интересни разнобојни слајдови на извештаи, термини и дисертации.

Може да измените еден од достапните шаблони или да креирате сопствен проект од нула со избирање на која било од темите дадени во јазичето Теми. Beе можете да изберете бои и големини на предмети, етикети и локацијата на визуелните елементи на слајдот. Готовиот проект може да се преземе во JPEG формат или објавено на блогови или веб-страници преку HTML-код.

6. Pablo by Buffer

Пабло е одлична веб-страница за маркетери кои често работат со графичка содржина на социјалните мрежи и сакаат да ги подобрат своите проекти. Има интуитивен интерфејс, но немојте да мислите дека оваа алатка е основна.

алтернативи на пабло од тампон платно
Добрите+
 • Идеално за брзи објави на социјалните мрежи
 • Не треба да се најавувате за да го користите
Конс-
 • Фонтовите и графиките се ограничени
 • Не можете да ги зачувате вашите проекти и повторно да ги посетите подоцна

Главни карактеристики на Pablo:

 • Повеќе од 600 слики
 • Canvas
 • Нуди филтри
 • Многу шаблони
 • Можност за поставување фотографии
 • Може да споделувате и преземате слики
 • Може да уредувате текстови
 • Можност за промена на големината на сликите

Ако барате лесна за употреба алатка за создавање и уредување на слики, Пабло е она што ви треба. Ова е една од најдобрите алтернативи на Canva со разбирлива веб-страница, каде што можете да користите понудени слики, како и да поставувате свои.

Исто така, ќе можете да ја промените големината на вашите фотографии, да додадете интересни филтри за нив и да изберете убави фонтови.

Откако ќе создадете посакувано лого или слика, ќе можете да ги споделите со вашите пријатели и колеги на Инстаграм, Фејсбук или Твитер.

Она што е добро во врска со оваа алатка е што секоја фотографија што ја создавате е потполно ваша и може да се споделува или поставува кога сакате. Никој нема да има пристап до вашите проекти.

7. Gravit

Не е важно дали сте професионален графички дизајнер или почетник, Gravit е погоден за секого! Оваа услуга за уредување фотографии нуди многу нови карактеристики и има две полноправни платформи за професионална и лична употреба.

гравитни програми како платно
Добрите+
 • Голема библиотека со средства за вектори
 • Интуитивен интерфејс и проток на работа
 • Верзиите на прелистувачот и меѓу-платформата се интегрираат со облакот
Конс-
 • Подоцна ќе биде платена алатка

Главни карактеристики на Gravit:

 • Робусни страници
 • Векторска алатка
 • Автоматски распоред
 • Робусни мрежи
 • Може да додадете текст
 • Може да ги извезувате вашите проекти
 • Многу стилови

Gravit Designer е бесплатен веб-базиран софтвер за векторски дизајн, кој не само што е алтернатива на Canva, туку и an Adobe Illustrator алтернатива. Најдоброто нешто во врска со овој софтвер е алатката за уредување SVG. Тоа им помага на неискусните дизајнери да добијат добри резултати без никакви компликации додека го користите. Оваа платформа има и убав и едноставен дизајн.

Gravit Дизајнерот обезбедува многу шаблони подготвени за употреба и можност да прилагодите сè врз основа на вашите желби. Исто така, кога ќе завршите со вашиот проект, можете да го преземете како целосно транспарентен PNG, JPG, SVG, or PDF file.

8. Crello

Crello е лесен за употреба софтвер, користејќи го кој ќе можете да креирате едноставни банери за кратко време. Има удобен и разбирлив интерфејс.

крело алтернатива на канва
Добрите+
 • Голема колекција на графики и текстови
 • Многу Pro шаблони (ако се надградени)
Конс-
 • Ограничени основни карактеристики на сметката на УЈП

Главни карактеристики на Crello:

 • Многу бесплатни и платени шаблони
 • Можност за поставување на вашите медиуми и датотеки
 • Анимации за извоз на GIF и MP4 по избор
 • Колекција на варијанти на текст за поставување банери

Depositphotos заврши одлична работа и разви убав визуелен уредник кој обезбедува над 60 милиони фотографии, 11 000 шаблони, 33 формати на дизајни и 12 000 бесплатни слики и вектори. Крело е софтвер за дизајн со отворен извор and another good алтернатива to Canva.

Едноставно кликнете на фотографијата, пронајдете замаглување и некои други ефекти во скокачкиот прозорец Ефекти. Многу е едноставно да се примени заматеноста. Сè што треба да направите е да го повлечете неговиот лизгач додека фотографијата не биде доволно заматена.

Може да комбинирате заматеност со други ефекти на сликата што може да ги најдете во скокачкиот прозорец. Овие ефекти вклучуваат осветленост, контраст, сатурација, X-процес, вињета и нијанса.

9. Desygner

Десигнер има интерфејс сличен на Canva. Има многу бесплатни фотографии и шаблони што можете да ги користите за да креирате покани, банери, картички, објави на Фејсбук, твитови, како и деловни логоа. Бидејќи нема месечни ограничувања, ќе имате проблеми само ако се борите со креативниот блок.

алго алтернативен десигнер
Добрите+
 • Можност за бесплатна употреба на програмата
 • Лесно е да креирате графичка содржина
 • Многу шаблони
 • Многу различни поставки
Конс-
 • Понекогаш интерфејсот е заостанат

Главни карактеристики на Desygner:

 • Многу шаблони подготвени за употреба
 • Многу бесплатна векторска уметност, налепници и позадини
 • Многу бесплатни слики
 • Нуди веб-банери
 • Постојат заглавија на блогови
 • Може да постигнете уникатна маркетинг содржина

Десигнер обезбедува лесен начин за влечење и пуштање фотографии. Можете да менувате фотографии, фонтови, текст и бои без напор. Тој нуди едноставни планови за цени. Бесплатниот план засекогаш има некои ограничувања, а планот за Премиум чини 9,99 УСД месечно и обезбедува целосен пристап до сите негови карактеристики.

Ако не сакате да користите услуга базирана на прелистувач за да креирате слики, ќе ви се допадне фактот дека за разлика од мнозинството слични апликации, Десигнер исто така поддржува ПСД и PPT формати. Покрај тоа, ќе можете да ги зачувате вашите резултати во формат JPG или PNG.

10. Adobe Spark

Иако Spark не е толку моќен како некои други понапредни алатки што ги нуди компанијата, тој е прилично лесен за употреба бидејќи повеќе внимание се посветува на автоматизацијата, а помалку на креативната контрола.

албуми за искра на адобе за платно
Добрите+
 • Брзи перформанси
 • Автоматско заштеда на содржина
 • Интуитивен дизајн
 • Бесплатно
Конс-
 • Не толку многу шаблони
 • Можеби е тешко да се прилагоди дизајнот

Главни карактеристики на Adobe Spark:

 • Недостаток на платени планови на Adobe Spark Premium
 • Нуди креативно завршување на видеата
 • Лесно е да се совлада, ќе ви требаат 5 минути да научите како да го користите
 • Може да работите со видеа, фотографии и страници
 • Бесплатни фотографии и музика

Adobe Spark нуди алатки за да им помогне на корисниците да создаваат објави, страници и видеа. Adobe Spark Post најдобро ја отсликува функционалноста што ја нуди Canva. Spark Post им овозможува на корисниците лесно креирање шаблони, примена на теми на нивните дизајни, лесно менување на големината на текстот, додавање на ефекти на анимација и брендирање на нивните проекти.

Друга предност е тоа Adobe Spark free ви овозможува пристап до дополнителни функции, како што е додавање на сопствен графички дизајн на вашата графика, создавање брендирани шаблони, како и поддршка за телефон и разговор.

За корисниците кои веќе имаат сметка на Adobe Creative Cloud, сите карактеристики на Spark се веќе вклучени во нивната претплата. Исто така, запомнете дека секогаш можете да ги користите нашите Adobe Creative Cloud discounts.

11. WordSwag

Word Swag е убава типографија и генератор на цитати и друга варијанта на алтернативи на Canva. Се применува едноставна за употреба технологија и има удобен кориснички интерфејс.

алтернативи на платно зборови
Добрите+
 • Лесен процес во три чекори
 • You can use professional editing tools
 • Можност за отстранување на дамки
 • Можете да го прилагодите тонот на кожата
 • Редизајнирајте ги вашите карактеристики
 • Можност за отстранување на брчките
Конс-
 • Услугите за уредување се плаќаат

Главни карактеристики на WordSwag:

 • Може да се користи на iOS и Android телефони
 • Нуди нови шаблони секој ден
 • Се состои од интегриран мотор за печатење

WordSwag е мобилна апликација која е одлична за создавање интересни графички дизајни. Користејќи го, можете да ја трансформирате напишаната содржина во убаво дизајнирана графика бидејќи ова е а апликација за наслов на слика.

Освен тоа, со WordSwag ќе можете да креирате HD графика што можете да ја користите за печатење. Исто така, можете да додадете прилагодено лого и да ги споделувате своите резултати на разни социјални мрежи, како што се Instagram, Facebook, Twitter и Tumblr.

Програмерите постојано работат со професионални графички дизајнери, создаваат стилски фонтови што можете да ги користите во вашите текстови и додавате нови дизајни. Може да примените еден од 27-те графички стилови на фонт на оваа алтернатива на Canva на вашите слики и да создадете неверојатни дизајни.

creative cloud all special offers creative cloud all special offers