Како да Добиете Lightroom Бесплатно

Adobe Lightroom CC 2021

 • Ранг
  (4.5/5)
 • Осврти: 421
 • Лиценца: Пробна верзија
 • Преземања: 8К
 • Верзија: CC Mobile
 • Компатибилен: iOS / Android
 • Бесплатно Lightroom CC: Mac / Win

Дали сакате да знаете како да го добиете Lightroom бесплатно? Ајде да откриеме 2 законски начини како да преземете Lightroom бесплатно во 2021 година, како и тајните опасности од пиратеријата и да ги прегледаме најдобрите алтернативи без Lightroom.

интерфејс за свети салони

Бесплатни придобивки од Lightroom:

 • Вграден во системот за управување со датотеки / каталогизација
 • Лесна организација за фотографии со колекции и галерии
 • Неуништувачко уредување што зачувува податоци за датотеки
 • Лесно и брзо синхронизирање на чекорите за уредување на слики
 • Претходно поставени светлосни простории
 • Полесно од Фотошоп

Најчесто поставувани прашања

 • • Може ли овој бесплатен пробен период на Lightroom да работи и на macOS и на Windows?

Да тоа е.

 • • Може ли студентите да очекуваат попуст откако ќе користат бесплатен пробен период?

Да, сите ученици, наставници и вклучени во наставни активности имаат право да добијат попуст за која било креативна облак продукција. Овој попуст е до 60%.

 • • Дали Lightroom Trial е целосната верзија на програмата?

Да, ова е целосна верзија на програмата, опремена со исти функции за уредување фотографии како и најновата верзија на Lightroom.

 • • Каде можам да добијам Adobe Lightroom бесплатно на мојот телефон?

За жал, оваа верзија на програмата можете да ја користите само на работната површина. Сепак, можете да се запознаете со целосната листа на мобилни производи на Adobe на нивната веб-страница.

 • • Како да го добиете Lightroom бесплатно без да се регистрирате во Creative Cloud?

За жал, тоа не е можно. Сега сите производи на Adobe се достапни само со членството во Creative Cloud, вклучувајќи го и Lightroom. Секој корисник може да избере своја лична претплата, која ќе се состои од Lightroom или неколку други апликации.

Постојат различни видови на претплати, почнувајќи од претплати за студенти, наставници, индивидуи и претприемачи до лични планови за фотографи и институции.

Друг начин да се користи Adobe Lightroom Бесплатно

Секој корисник сега може самостојно и целосно бесплатно да ја презема мобилната верзија Lightroom. Вие само треба да преземете бесплатно Lightroom CC од App Store или Google Play.

Lightroom CC Mobile 2021

 • Ранг
  (4/5)
 • Осврти: 230
 • Лиценца: Бесплатно
 • Преземања: 8К
 • Верзија: CC Mobile
 • Компатибилен: iOS / Android
 • Бесплатно Lightroom CC: Mac / Win
интерфејс за мобилен светлосен простор

Предности на Lightroom CC Mobile

 • Пред-поставки за мобилни светла
 • Прилично брзо синхронизирање
 • Може да избере да синхронизирате само преку Wi-Fi
 • Основен сет на карактеристики за корекција на бојата

Можете да ја користите мобилната апликација без претплата и членство во Creative Cloud, но вашиот облак нема да биде достапен за синхронизација со други уреди.

Сепак, зачувани се сите други карактеристики, алатки и функции за уредување на слики. Програмата работи на ист начин како и работната површина на Lightroom CC.

Несигурности при користење на пиратска верзија на Lightroom

За жал, сега постојат голем број сериозни опасности што можат да станат ваша реалност ако користите пиратски верзии на компјутерски програми. Не сите се очигледни, затоа претставуваат скриена опасност.

 • Ова е казниво со закон, бидејќи е нелегално

Почитувајте ги авторските права на другите луѓе или законот ќе ве натера да ги почитувате насилно. Казната за користење пиратски програми започнува од 1.500 американски долари.

 • Заборавете на поддршката за клиенти

Од прва гледна точка, бесплатната употреба на пиратски верзии може да изгледа прилично пријатно заштеда на вашите пари, но сметајте дека никој не може да ги поправи грешките што се појавуваат при работа на таков софтвер. Ова е многу несигурно, особено за фотографи, за кои Lightroom е едно од средствата за заработка.

 • Нема ажурирања

Една од главните предности на оригиналните верзии на производот е непосреден пристап до најновите ажурирања. Производителот може да поправи некои грешки, да додаде дополнителни функции и сето тоа автоматски ќе дојде до вашата верзија на производот.

Со пиратска копија, ќе бидете лишени од најновите ажурирања, а обидите да се приклучите на официјалниот систем може да доведат до значителна казна.

 • Најлошата опција е пад на компјутерот

Најчесто се случува во пакети со пиратски копии да има и датотеки со вируси, рекламен софтвер или кој било друг штетен софтвер што може да изврши прилагодување на вашата сметка, да го блокира пристапот до Интернет, да го контролира прелистувачот или, што е најлошо, да му наштети на вашиот компјутер на подлабоко ниво.

 • Прочитајте повеќе за тоа зошто треба подобро купи Lightroom.

5 најдобри бесплатни алтернативи на Lightroom

Уредниците на слики што ги прикажав тука ви овозможуваат да прилагодите контраст, осветленост, нивоа, сатурација, острина и тоналност за да ги постигнете резултатите што ги замислувавте кога ја снимивте сликата.

Тие исто така нудат алатки за отсекување и ротирање на слики, но ако барате алатки за ретуширање и лекување на четки, користете Фотошоп бесплатно.

1. RawTherapee

лого на сурова терапија
Добрите
 • Неуништувачко уредување фотографии
 • Извоз во други програми за уредување фотографии
 • Сериска обработка
Конс
 • Понекогаш заостанува

Главната мисија на RawTherapee е уредување на RAW-датотеки (како и TIFF и JPG), проследено со можност за синхронизација на сликата со друг софтвер што се занимава со дополнително уредување фотографии.

Покрај тоа, професионален сет на алатки овозможува да се променат голем број параметри, да се прилагоди рамнотежата на белата боја, да се додаде осветленост и да се создадат нови решенија во боја.

Погодно е да ги зачувате старите поставки како претходно поставени, што може да се користат за идните слики. Можете да обработувате слики одделно или да ги примените истите поставки на неколку групи на слики одеднаш.

2. Chasys Draw IES

логото на chasys подготви IES
Добрите
 • Поддршка на RAW формат
 • Преполни со алатки за уредување на слики
Конс
 • Интерфејсот може да биде збунувачки

Chasys Draw IES може успешно да се користи како уредник на фотографии и да конвертира датотеки со еден клик и без дополнителна подготовка. Совршено се справува со улогата на апликацијата за фотографирање и видеоматеријали директно од вашиот компјутер. Можете да креирате икони, анимации и други интересни работи со оваа програма.

3. LightZone

лого на светлосната зона
Добрите
 • Алатки за избор базирани на вектори
 • Неуништувачко уредување фотографии
Конс
 • Потребна е бесплатна сметка

Друга одлична алтернатива на Lightroom е LightZone. За да ја преземете, треба да регистрирате сметка на официјалната страница на оваа програма.

Главниот формат, кој е погоден за употреба во оваа програма е формат на RAW (и неговите аналози). Можете да нанесете дополнителни филтри на сликата, да го смените тонот на бојата, да си играте со длабочината на сенките и бојата на светлосните точки. Покрај тоа, програмата има векторска алатка која ви дава одлична функционалност при уредување на слики.

4. IrfanView

логото на irfanview
Добрите
 • Поддршка на RAW формат
 • Сериско уредување
Конс
 • Интерфејсот не е секогаш интуитивен

Многу погодна функционалност и конвертор. Вреди да се напомене дека IrfanView е една од најдолгите програми на оваа листа, откако започна со развој пред 20 години.

Можете да го користите IrfanView како бесплатно складирање - неограничено додавајте фотографии, уредувајте ги, додавајте ознаки, како и следете ги веќе креираните библиотеки на датотеки.

5. Daminion

лого на власта
Добрите
 • Достапна цена
 • Ја заштитува вашата содржина од оштетување
Конс
 • Нема поддршка за Mac

Даминион е голем сервер за зачувување и споделување фотографии. Оваа програма често се користи од групи на развивачи и уредници кои работат заедно. Може да испраќате и уредувате фотографија, а исто така да обезбедите пристап до неа за другите корисници од вашата група и да бидете во можност да соработувате за да го развиете изборот.

Бесплатни поставки за Lightroom

како да добиете светлосен простор бесплатно

Ако користите Lightroom Classic CC, веројатно знаете за претходно поставените поставки. Ова се поставки дизајнирани од професионални ретушери, што може значително да ја промени вашата фотографија со еден клик.

Преземете Lightroom CC Бесплатно

преземете бесплатно cc светло

Секој фотограф кој се занимава со уредување фотографии има потреба од посебен софтвер за корекција на бојата и за сурово уредување на сликата.

Можете да купите Lightroom CC, да користите други законски начини да го добиете бесплатно, да направите уредување во алтернативни програми или да ги користите услугите на професионални услуги за уредување фотографии и воопшто да заборавите на проблемите со подобрувањето на сликата.

creative cloud all special offers creative cloud all special offers