photoshop-cs2-бесплатно
Како да добиете Adobe Photoshop CS2 бесплатно и легално

Photoshop CS2 бесплатно

Photoshop CS2

 • Ранг
  (4/5)
 • Осврти: 467
 • Лиценца: Бесплатно
 • Преземања: 10k
 • Верзија: CS2
 • Компатибилен: Mac/Windows/Microsoft

Ако не знаете каде да преземете и како правилно да ја користите легалната верзија на Photoshop CS2 бесплатно, мојата статија ќе ви биде многу корисна. Ќе зборувам и за неколку бесплатни алтернативи на Photoshop и ќе одговорам на најчесто поставуваните прашања во врска со Ps и Бесплатен пробен период на Adobe Creative Cloud.

интерфејс за уредувач на Photoshop cs2

Предности на Photoshop CS2

 • Пребарувајте слики визуелно, а не по име на датотека
 • Отстранување на прашина, гребнатини, флеки и брчки
 • Веб-проѕирноста ви овозможува да ги пресликувате боите на транспарентност, да ја промените транспарентноста
 • Ја одржува јасноста на векторската слика и текстот
 • Поддршка за WBMP
 • Палета на превртување – за креирање, прегледување и прилагодување на состојбата на превртување

Најчесто поставувани прашања

 • Каде можам да преземам пробна верзија на Photoshop?

Благодарение на бесплатното членство во Creative Cloud, можете да ја преземете бесплатната верзија на Photoshop. Ако сакате да ги добиете сите програми, можете да ја преземете целосната верзија на секоја програма на Creative Cloud.

 • Може ли да се надополнам од бесплатна верзија на платена?

Ако ви беше побарано да ги внесете вашите банкарски податоци пред да преземете Photoshop, бесплатната верзија веднаш ќе се трансформира во платена по завршувањето на пробниот период. Исто така, можете веднаш да купите претплата на официјалната веб-страница на Creative Cloud.

 • Која е цената на целосната верзија на Photoshop CS2?

Adobe Photoshop CS2 повеќе не е поддржан од развивачот. Но, можете да ја преземете најновата верзија на Photoshop 23.1 за 9,99 долари месечно. Откако ќе ја купите програмата, ќе можете да ги користите сите функции и да добивате ажурирања.

 • Дали бесплатниот пробен период работи подеднакво добро на macOS и Windows?

Да, пробната верзија на Photoshop CS2 работи подеднакво добро на Windows 10* (64-bit) или Windows 7 (64-bit), како и на macOS 10.15, 10.14 или OS 10.13.

Пиратска верзија на Photoshop CS2

Во денешно време, мрежата е полна со „официјални“ линкови за бесплатно преземање на софтверот Adobe Photoshop CS2. Сепак, треба да знаете дека преземањето, инсталирањето и користењето пиратски Фотошоп за Mac и Windows може да донесе сериозни проблеми на вашиот компјутер и на вас лично. Затоа, за сигурен и квалитативен работен тек, ве советувам да ја користите лиценцираната верзија на програмата и да ја преземете на официјалната страница на Adobe.

Можност за добивање софтвер со грешки

Додека работите со пиратски Adobe Photoshop CS2, дефинитивно ќе наидете на голем број грешки. Програмата може да падне, операциите ќе се вршат многу бавно. Исто така, кога работите со хакирана верзија на Ps, нема да добивате ажурирања и ќе останете во истата верзија цело време без да можете да ажурирате.

Закана од вирусна инфекција

Кога целосно ќе го преземете Photoshop CS2, вашиот компјутер најверојатно ќе се зарази со вируси и разни малициозни програми. Овие вируси и програми можат да предизвикаат различни последици и ќе биде тешко да се ослободите од нив. Работата со софтверот ќе стане проблематична и ќе доведе до замрзнување на компјутерот. Исто така, ризикувате да ги оштетите важните датотеки со вируси кои сигурно ќе влезат во вашиот компјутер откако ќе инсталирате скршен софтвер или ќе користите пиратски Photoshop installer.

Прекршување на законот

Преземајќи го Photoshop CS2 без торенти и други сомнителни извори, го прекршувате законот за авторски права. Како резултат на тоа, може да добиете парична казна или да бидете изведени пред лицето на правдата поради тоа. Наместо тоа, можете да ја користите верзијата Photoshop trial, да ги тестирате карактеристиките на програмата и доколку тие ве задоволуваат, да го купите лиценцираниот софтвер.

Бесплатни алтернативи на Photoshop CS2

Поради некоја причина, можеби нема да можете да добиете бесплатен Photoshop CS2. Во овој случај, ве советувам да обрнете внимание на алтернативите претставени подолу.

1. PaintNet

логото на paintnet
Добрите
 • Длабока корекција на боја
 • Многу алатки за основно дигитално цртање
 • Лесен за користење
Конс
 • Linux не е поддржан

PaintNet е програма за дигитално цртање и пристојна алтернатива без Photoshop. Со негова помош можете да симулирате скоро сите техники на цртање, како што се акварел, масло, акрилно сликарство и други. Производот работи на macOS и Windows платформи и може да биде одличен избор за професионални дигитални уметници, кои работат на полето на дигитално сликарство, илустрација и фотографија.

2. SumoPaint

логото на sumopaint
Добрите
 • Погоден за основно уредување слики
 • Работи со RAW датотеки
 • Едноставен интерфејс и алатки
Конс
 • Лоша оптимизација
 • Некои алатки бараат подобрување

SumoPaint е бесплатна алтернатива на Photoshop што не е тешко да се совлада. Програмата може да се пофали со голем број алатки за корекција на бои и основно ретуширање на сликата. SumoPaint може да се користи за замена на Ps за Mac.

3. Krita

логото на крита
Добрите
 • Извонредни четки
 • Професионални алатки за дигитално цртање
 • Удобен интерфејс
Конс
 • Слабо развиени алатки за ретуширање слики

Krita е уредувач на слики со отворен код и добра бесплатна замена на Photoshop CS2 за оние на кои често им се потребни основни алатки за дигитално цртање. Крита е пофалена за огромниот избор на истите алатки заедно со стандардните карактеристики, како што се филтри, ефекти, отстранување на дефекти итн.

4. Inkscape

логото на inkscape
Добрите
 • Одлични алатки за векторска графика
 • Погоден за слаби компјутери
 • Поддржува формат RAW
Конс
 • Не за професионално уредување слики
 • Слабо развиени маски и слоеви

Inkscape е одлична алтернатива на Photoshop CS2 Mac, наменета за создавање уметнички и технички илустрации. Алатките ви дозволуваат да ретуширате снимки, да креирате логоа или банери, да користите различни четки. Програмата е погодна и за извршување на какви било задачи со векторска графика.

5. Уредувач на фотографии GIMP

логото на gimp фото едитор
Добрите
 • Компатибилен со Linux
 • Професионални алатки за ретуширање на слики
 • Маски, слоеви и ефекти
 • Отворен извор
Конс
 • Перформансите се полоши од оние на неговите аналози

GIMP е целосно опремен уредувач на слики со отворен код. Има многу карактеристики на Photoshop, како што се алатки за ретуширање на слики, подобрување на светлината, работа со слоеви, маски итн.

Бесплати

портрет дејства на Photoshop со fixthephoto

За да започнете со уредување слики во Photoshop CS2 на пригоден начин, препорачувам да користите одредени дејства претставени подолу. Како резултат на тоа, вашите слики ќе станат поуникатни и поубави.

Преземете го Photoshop CS2 бесплатно

Photoshop cs2 бесплатно засекогаш

Инсталирајте ја бесплатната верзија на Photoshop CS2 за да ги истражите сите уникатни карактеристики на оваа програма. Ќе научите и како да креирате сопствени интересни проекти.

GET 60% OFF GET 60% OFF