InDesign Falas

Adobe InDesign

 • Gradë
  (4.5/5)
 • Shqyrtime: 310
 • Licenca: Version provë
 • Shkarkime: 12.7k
 • Versioni: 14.02
 • E pajtueshme: Mac / Win

Po kërkoni mënyra të mundshme për ta liruar InDesign pa shkelur ligjin? Dëshironi të shkarkoni falas këtë softuer botimi desktop dhe botues online? Në këtë artikull, unë do t'ju tregoj se si të përdorni InDesign falas, si dhe pse është më mirë të shmangni kopjet pirate. Për më tepër, ju do të zbuloni 4 programet më të mira falas si InDesign.

ndërfaqja e redaktuesit indesign

Përfitimet FALAS InDesign

 • Aplikacion profesional me rezultate të shkëlqyera
 • Mjetet bashkëpunuese në internet
 • Mjetet për krijimin e librave ndërveprues ePUB
 • Printeri PDF i kalimit
 • Përputhshmëria me ekranet Mac HiDPI Retina dhe sistemet Windows HiDPI
 • Integrim perfekt me Behance

FAQ

 • A duhet të jap detajet e kartës së kreditit për të marrë provë falas?

Jo, Adobe nuk e mbështet këtë politikë.

 • Sa kushton versioni i plotë Adobe InDesign?

Adobe InDesign është i disponueshëm vetëm me një pajtim. Çmimi është 20,99 dollarë në muaj. Përveç softuerit, ju do të merrni 100 GB hapësirë ruajtëse Cloud, Adobe Portfolio, Adobe Fonts dhe Adobe Spark me karakteristika premium.

 • A është i disponueshëm InDesign pa një anëtarësim në Creative Cloud?

Jo, ju mund të përdorni InDesign vetëm si pjesë e një anëtarësimi në Creative Cloud. Ekzistojnë dy plane: Plani i vetëm i aplikacionit që përfshin vetëm InDesign ose një plan me një larmi aplikacionesh. Planet Creative Cloud janë të përshtatshme për studentë dhe mësues, dizajnerë, fotografë, organizata dhe biznese.

 • A funksionon prova falas si në MacOS ashtu edhe në Windows?

Po, kjo provë me burim të hapur InDesign është në përputhje si me MacOS ashtu edhe me Windows

 • Për sa kohë mund ta përdor provën falas?

Mund ta përdorni provën falas për shtatë ditë nga data e lëshimit të parë.

 • A përfshin prova falas të gjitha tiparet e versionit të plotë?

Po, ai ka të gjitha tiparet dhe azhurnimet që përfshin versioni i fundit InDesign.

 • A mund ta përdor provën falas në smartphone-in tim?

Jo, kjo provë falas mund të përdoret vetëm në kompjuter.

Pasiguritë e përdorimit të versionit Pirate InDesign

Shumë përdorues nuk u pëlqen të paguajnë për softuerin, por preferojnë të kërkojnë për orë të tëra versione të hackuara ose t'i hakojnë ato vetë. Sipas të dhënave të ndryshme analitike, deri në 80% të softuerëve janë akoma pirat. Dhe kjo nuk është vetëm për përdorim personal. Institucionet qeveritare dhe arsimore shpesh kapen në një shkelje të tillë. Përveç shkeljes së ligjit, përdoruesit humbin shumë përparësi që u jep softueri i licencuar.

Blerja e softuerit të licencës, ne shmangim shkeljen e ligjeve

Përdorimi i softuerit të palicencuar shkel të drejtën e autorit dhe sjell përgjegjësi administrative dhe penale në pothuajse të gjitha vendet e botës.

Ju nuk do të jeni në gjendje të instaloni një azhurnim

Softueri i licencuar gjithmonë ju garanton një azhurnim falas për një periudhë të caktuar ose të pakufizuar kohore. Vlen të përmendet se pothuajse çdo softuer ka disa defekte. Ndonjëherë është thjesht e pamundur të përdorni plotësisht tiparet e programit pa rregulluar këto defekte. Zakonisht, piratët hackojnë një version të caktuar të softuerit. Prandaj, nuk ka mundësi të azhurnimit të programit, gjë që është veçanërisht e rëndësishme nëse keni nevojë të rregulloni ndonjë gabim ose të shtoni veçori të reja.

Mbeshtetje teknike

Me blerjen e softuerit, zakonisht mund të merrni mbështetje teknike falas. Ndonjëherë është e pamundur të konfiguroni saktë programin pa asistencë teknike.

Një pjesë e softuerit mund të mungojë

Kur hakojnë softuerin, piratët bëjnë ndryshime të rëndësishme në kodin e programit, duke hequr bibliotekat e shoferëve dhe elementë të tjerë. Ata nuk kujdesen për problemet që përdoruesi mund të përjetojë, pasi kjo nuk do të ndikojë në fitimet e tyre.

Reputacioni i kompanisë

Programet e tilla si programi Adobe InDesign përdoren rrallë për qëllime personale. Ato përdoren më së shumti nga kompani të ndryshme. Kur ndërmarrjet janë çertifikuar se përmbushin standardin ISO, softueri i licencuar është një kërkesë e detyrueshme. Shkelja e kërkesave të ligjit të së drejtës së autorit mund të ndikojë negativisht në reputacionin e kompanisë.

4 Alternativat më të mira falas InDesign

QuarkXPress konsiderohet të jetë rivali më i afërt i Adobe InDesign për botime profesionale. Nuk është vetëm programi i paguar por më tepër një i shtrenjtë. Sidoqoftë, nëse nuk keni fonde të mjaftueshme për të blerë një licencë, por ju duhet të krijoni një dokument botues desktop, ka programe mjaft të mira për ndarjen ose alternativë falas për InDesign dhe QuarkXPress.

1. Scribus

logoja e scribus
Pro
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Burim i hapur
 • Përshtatje e thellë e tekstit
Kundër
 • Nuk mund të hapen formatet origjinale të skedarëve të softuerit tjetër DTP
 • Ndërfaqe e ngadaltë

Duke u shpërndarë nën licencën GNU, Scribus jo vetëm që është falas, por përmirësohet vazhdimisht nga zhvilluesit e tij. Aktualisht, është absolutisht i përshtatshëm për përdorim profesional. Scribus ka një larmi karakteristikash. Nëse jeni me përvojë në programim, mund të shkruani skenarë të vegjël, të krijoni një dokument botues desktop, të përcaktoni skema ngjyrash, etj.

Me Scribus, ju mund të bëni gjithçka që është në dispozicion në një softuer të shtrenjtë profesional. Ndërfaqja këtu është e kuptueshme dhe intuitive: cilësimet e ekranit dhe shiritat e veglave mund të rregullohen sipas preferencave personale në mënyrë që të zgjedhin rrjedhën tuaj të punës. Me Scribus, mund të aplikoni shpejt modele për disa lloje palosjesh. InDesign nuk e përfshin këtë veçori.

2. Canva

logoja e kanavacës
Pro
 • Integrimi me bankën e fotos së aksioneve
 • Mund të përdoret falas
 • Aplikacioni celular në dispozicion
Kundër
 • Asnjë rrjet faqesh
 • Asnjë mjet i shtrirjes

Canva konsiderohet të jetë më shumë një dizajn grafik sesa aplikacioni për botimin në desktop. Greatshtë e shkëlqyeshme për krijimin e objekteve të vështira grafike si postera dhe fletushka. Ky aplikacion është i lehtë për t'u përdorur. Për më tepër, ajo ofron fonte të shumta, ngjyra dhe imazhe të aksioneve falas. Versioni premium i Canva ofron veçori edhe më interesante. Megjithëse, versioni falas është më se i mjaftueshëm nëse jeni një përdorues i rastësishëm.

Canva është një alternativë e mirë falas për InDesign, por nuk mund të konkurrojë me këtë softuer të jashtëzakonshëm. Audienca e synuar e Canva është ata përdorues, të cilët tentojnë të krijojnë shpejt dhe me lehtësi grafikë të bukur. Pra, Canva është një analog me kosto efektive dhe miqësor ndaj përdoruesit për një softuer më të zhvilluar për botimin në desktop.

3. LucidPress

logo e lucidpress
Pro
 • Aftësi për të punuar si grup
 • Optimizuar për PC të dobët
 • Mbrojtja e skedarit dhe mbështetja e sigurisë
Kundër
 • Asnjë version për PC
 • Përzgjedhje e kufizuar e shablloneve falas për t'u përdorur

Nëse nuk përdorni aplikacionin e botimit në desktop rregullisht, mund të provoni LucidPress. Nuk ka nevojë të shkarkoni dhe instaloni ndonjë softuer në PC tuaj. Ju mund të bëni gjithçka në internet. Shtë shumë e lehtë për t’u përdorur në krahasim me programet profesionale, kështu që do të kurseni kohën tuaj. Disavantazhi kryesor i LucidPress është se tiparet falas janë shumë të kufizuara. Pra, secili prej dokumenteve duhet të përmbajë jo më shumë se 3 faqe. Për më tepër, sasia e hapësirës në disk të serverit nuk duhet të kalojë 25 MB.

Sidoqoftë, nëse doni të provoni botimin në desktop ose të krijoni një ftesë për ngjarje, do ta vlerësoni këtë aplikacion. Sidoqoftë, një nga problemet më të mëdha të sigurisë me botimin në internet në desktop është ruajtja e idesë. Prandaj, LucidPress ka një version të paguar për përdorim profesional.

4. Viva Designer

logo e projektuesit viva
Pro
 • Optimizimi i CMYK
 • Një gamë e gjerë e tipareve të fuqishme tipografike
 • Procesor i integruar i fjalëve
Kundër
 • Vështirë për t’u përdorur
 • Nuk ka shabllone dhe burime arti

Viva Designer është një program me pagesë por është i disponueshëm edhe në Edicionin Falas. Compatibleshtë i pajtueshëm me Windows, Mac OS X dhe Linux. Viva Designer Free Edition mund të përdoret për qëllime personale dhe profesionale. Meqenëse ky version është falas, ai ka disa kufizime. Nëse e krahasojmë atë me InDesign, mund të shohim se InDesign ka shumë më shumë karakteristika. Sidoqoftë, Viva Designer ka disa përparësi. Programi është jashtëzakonisht miqësor për përdoruesit, madje edhe një rishtar do të kuptojë shpejt se si të përballet me funksionet e tij kryesore.

Compatibleshtë i pajtueshëm me Adobe InDesign, MS-Word dhe MS-Excel. Në versionin e paguar, madje mund të krijoni dhe ruani dokumente në formatin InDesign. Nëse keni nevojë të punoni me faqosjet në iPad, provoni versionin celular falas të Quark, i cili quhet "Quark DesignPad".

Shkarkoni InDesign Falas

shkarkoni provë falas indesign

Shkarkoni redaktorin falas InDesign për ta provuar për 7 ditë. Ju do të vlerësoni ndërfaqen, lehtësinë e redaktimit dhe mjetet e saj profesionale.

GET 60% OFF GET 60% OFF