Бесплатен Adobe Media Encoder

Adobe Media Encoder

 • Ранг
  (4.7/5)
 • Осврти: 500
 • Лиценца: Пробна верзија
 • Преземања: 11к
 • Верзија: 22.0
 • Компатибилен: Windows, macOS

Заинтересирани сте да дознаете дали е можно да се добие Adobe Media Encoder бесплатно и да се избегнат проблеми со законот? Не можете да си дозволите да купите лиценца во моментов? Во овој пост, ќе ги опфатам најсигурните начини за бесплатно преземање на целосната верзија на Adobe Media Encoder.

adobe media енкодер интерфејс

Предности на Adobe Media Encoder Free

 • Интегриран со други производи на Adobe
 • корисникот
 • Бројни опции за кодирање
 • Брзо прикажување
 • Способно за градење претходно поставени
 • Поддржува огромен опсег на формати на датотеки

Најчесто поставувани прашања

 • Зошто ми е потребен Adobe Media Encoder?

Оваа програма припаѓа на пакетот за уредување видео на Adobe. Се користи за кодирање видео-датотеки во соодветен формат, со цел да се осигураме дека тие деновиве ќе се репродуцираат непречено на различни уреди.

 • Дали Adobe Media Encoder е бесплатен засекогаш?

Програмата е инсталирана како дел од Премиера Про и After Effects. Невозможно е да се купи оваа програма одделно. Тоа го добиваат и членовите на Планот за комплетирање на Creative Cloud.

 • Дали е достапен бесплатен пробен период?

Да, Adobe обезбедува бесплатна пробна верзија која трае 30 дена.

 • Дали Adobe Media Encoder е подеднакво компатибилен со Windows и Mac?

Да, програмата ќе работи на двата ОС.

Несигурности при користење на пиратски верзии на енкодер на Adobe Media

Денес, многу корисници активно преземаат програми од пиратски сајтови. Тие тврдат дека цените за лиценцираните верзии се превисоки, додека за пиратски не е потребно вложување напор или пари. Но, на крајот, тоа може да доведе до голем број негативни последици за кои луѓето не се свесни. Подолу ги опишав некои од најсериозните.

Правни ризици

Ако ве фатат како користите нелегална верзија на Media Encoder бесплатно, бидете подготвени да сносите кривична одговорност. На пример, во САД, интелектуалната пиратерија може да резултира со затвор до 5 години и парична казна од 250.000 долари. Освен тоа, оние што ги поседуваат авторските права можат да поднесат барање до судот и ќе бидете казнети за 150.000 долари.

Безбедносни ризици

Пиратските програми се преполни со сите видови на малициозен софтвер што ќе се најде во вашиот компјутер. Вирусите, тројанците и откупниот софтвер може сериозно да го оштетат компјутерот и може засекогаш да ги изгубите сите важни датотеки. Покрај тоа, пиратите често интегрираат малициозни кодови во хакирани програми. Тие може да ги украдат сите податоци, да го контролираат вашиот компјутер, па дури и веб-камерата.

Недостаток на ажурирања

Лиценцираните програми постојано се ажурираат за да се обезбеди најдобро корисничко искуство. Меѓутоа, ако сте сопственик на пиратски бесплатен енкодер за медиуми, ажурирањата нема да ви бидат достапни. Не обидувајте се да ја ажурирате постоечката верзија, во спротивно може да бидете казнети за тоа.

Ризици за продуктивност

Друг заеднички проблем на оние кои користат пиратски Adobe Encoder е честото заостанување и грешки. Ова често резултира со изгубен напредок, потрошено време во обидот да постигнете нешто да работи и уништено расположение. Ако се појави технички проблем, корисникот на лиценцирана верзија пристапува кон поддршката за корисници. На корисникот на пиратска верзија не му е дадена таква можност. Покрај тоа, за да спречите откривање себе си и вашиот компјутер, нема да можете да ги искористите предностите на одредени онлајн функции на програмата.

Бесплатни алтернативи

Ако се прашувате како да го добиете Adobe Media Encoder бесплатно, еден од најбезбедните начини е да ги испробате неговите алтернативи. Избрав три од најдобрите опции кои можат целосно да го заменат Adobe Encoder и се апсолутно бесплатни.

1. HandBrake

логото на рачната сопирачка
Добрите
 • Извонредна поддршка за формат
 • Присуство на сериска обработка и претходно поставени
 • Широк сет на функции
Конс
 • Комплицирано за совладување

HandBrake очигледно не е наменет за почетници, но ефективно ќе се справи со секое видео увезено од корисникот. Оваа алтернатива на Adobe Media Encoder обезбедува огромен избор на видео формати со саканата големина и квалитет на датотеката.

За да постигнете брз резултат на видео конверзија во различни формати, можно е да се примени претходно поставено од страничниот панел, со присутни сите потребни прилагодувања. Освен тоа, корисникот може да помине низ повеќе јазичиња во делот Output Setting, да ги прилагоди прецизните параметри за кодирање, да додава ефекти и така натаму.

2. Avidemux

Лого на avidemux
Добрите
 • Исечете ги селекциите на видеа
 • Поддржува широко распространети видео формати за извоз
 • Исчистете го интерфејсот
 • Извонредни способности за кодирање
Конс
 • Збунувачки конверзија

Avidemux е бесплатна програма за конвертирање видеа. Забележително е по поддршката на широко распространетите видео формати и можноста за филтрирање и сечење видеа во делови пред конверзијата. Откако ќе го отворите Avidemux, може да ве збуни со неговите карактеристики, особено ако не сте запознаени со такви програми. Тоа е затоа што се користи и за цели на уредување видео. Но, по некое време, ќе можете да го сфатите целиот процес - само вчитајте го видеото преку менито Датотека и изберете го саканиот формат.

Оваа бесплатна алтернатива на Media Encoder прифаќа такви формати на датотеки како MPG, MP4, AVI, FLV и уште повеќе.

3. Format Factory

форматирајте го фабричкото лого
Добрите
 • Брзо конвертира датотеки во серии
 • Алатки за рипување дискови за ЦД-а, ДВД-а и Blu-ray
 • Поддршка за бројни формати на датотеки
 • Редовни ажурирања и одржување
Конс
 • Само базирани на Windows

FormatFactory е извонредна програма за конвертирање датотеки во различни формати. Во голема мера ќе ви помогне ако сакате да го поедноставите процесот на споделување, да не го заземате просторот на компјутерот со тешки датотеки или да ги правите датотеките компатибилни со одреден медиа плеер. Оваа бесплатна алтернатива на Adobe Media Encoder се карактеризира со директен интерфејс кој гарантира лесен процес на конверзија за сите корисници, нивото на искуство не е важно.

Кога конвертирате видео, кликнете на копчето „Опција“. Ќе се појави мал уредувач на видео за да ви помогне да изберете почетна и крајна точка или да го исечете видеото. Покрај тоа, програмата е прилично универзална поради поддршката на фото и аудио датотеки.

Бесплати

Оценувањето на боите е еден од најкомплицираните чекори во процесот на уредување видео. Но, постои магична алатка која ќе ви помогне да го извршите овој чекор за неколку минути - LUT. Еве избор од најдобрите бесплатни LUT што треба да ги има на располагање секој професионален уредувач на видео.

бесплатен лут фикс на фотографијата

Преземете го Adobe Media Encoder Free

Бесплатен пробен период на adobe media енкодер

Кликнете на врската „Бесплатно преземање на енкодер на Adobe Media“ и искористете ја вашата шанса да ја тестирате програмата 30 дена. Искористете ги сите премиум опции, како и неодамна објавените ажурирања и функции.

Get 40% OFF Get 40% OFF