Како да Добиете Adobe Illustrator Бесплатно

Co Ann Young 2021-09-05, Macedonian Blog

Adobe Illustrator

 • Ранг
  (4.5/5)
 • Прегледи: 415
 • Лиценца: Бесплатно судење
 • Лиценца: Бесплатна
 • Преземања: 9,3k
 • Верзија: 3.6.6.
 • Компатибилен: Mac/Win

Не знаете како да го добиете Adobe Illustrator бесплатно, но сакате да креирате професионални дизајни без да плаќате 20 долари месечно за претплата? Проверете ги овие два безбедни начини за бесплатно преземање на Adobe Illustrator без да го прекршите законот, неговите бесплатни алтернативи и сите тајни опасности од пиратерија.

интерфејс за илустратор

Бесплатни придобивки од илустраторот

 • Професионални алатки за дизајнирање
 • Едноставна крива на учење
 • Може да се интегрира со други производи на Adobe
 • Поддржува сите видови формати
 • Лесен пристап до фонтови Adobe
 • Може да се користи за презентации

Користењето Adobe Illustrator бесплатно, редовно, за жал е невозможно, иако можете да го тестирате овој векторски уредник 7 дена потполно бесплатно или да инсталирате бесплатен Adobe Illustrator на вашиот паметен телефон.

Бесплатно судење за Adobe Illustrator е одличен начин за тестирање на перформансите на програмата без никакви ограничувања во тек на 7 дена. Оваа варијанта е погодна за оние кои не одлучиле кој векторски уредник да го преземат.

Најчесто поставувани прашања за бесплатен пробен период на Adobe Illustrator:

Во случај да имате какви било прашања во врска со бесплатен пробен период на Adobe Illustrator, погледнете ги одговорите во делот ЧПП.

 • Дали е можно да се преземе пробен период на Adobe Illustrator CS6?

Не. Илустратор е единствената и најнова пробна верзија на Adobe Illustrator што може да се преземе бесплатно.

 • Дали бесплатниот пробен период на Adobe Illustrator е целосна верзија на Illustrator?

Да. Ги има сите функции и ажурирања на неодамнешната верзија на Илустратор.

Ако сте заинтересирани за други производи на Adobe, прочитајте повеќе за како да го добиете Lightroom бесплатно и употреба Фотошоп бесплатно.

 • Дали ќе добијам попуст за Adobe Illustrator ако сум студент?

Да. Студентите и наставниците можат да купат претплата на целата колекција на креативни облаци со 60% попуст.

 • Што да направите ако пробниот период заврши?

Одете во делот "Купи" и изберете еден од достапните планови.

Друг начин за бесплатно користење на Adobe Illustrator

Adobe Illustrator Draw

 • Ранг
  (4/5)
 • Прегледи: 205
 • Лиценца: Бесплатна
 • Преземања: 9,3k
 • Верзија: 3.6.6.
 • Компатибилен: Android/iOS
интерфејс за цртање илустратор

Illustrator Draw придобивки

 • Поддршка на слоеви
 • Четки за прилагодување
 • Интеграција со други софтвери Adobe
 • Едноставен интерфејс

Adobe Illustrator Draw ги нуди сите популарни алатки и функции за векторско цртање на едноставен и модерен интерфејс. Апликацијата поддржува слоеви и разни четки. Бидејќи Draw припаѓа на Creative Cloud Collection, тој е компатибилен со следниве апликации: Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Capture, Adobe Photoshop Sketch и мобилна апликација Lightroom.

Може да испраќате креирани илустрации на вашиот компјутер и да продолжите со уредување вектори во форма на векторски контури во Illustrator или да залепите скици во Photoshop. Illustrator Draw го поддржува најновиот софтвер, како што се Adobe Ink, Adonit Jot Touch со Pixelpoint, Wacom, Pencil by FiftyThree Company и Apple Pencil. Овозможува создавање слики со помош на игли за чувствителност на притисок. Покрај тоа, благодарение на оваа апликација, можете да ги објавите вашите дела на Behance, и најважно е што апликацијата е потполно бесплатна.

Зошто не треба да користите пиратска верзија на Adobe Illustrator?

Некои корисници можеби мислат дека нема ништо лошо во преземањето и користењето торенти. Преземање пиратска програма од Torrent, ќе го добиете Adobe бесплатно. Сепак, тука завршуваат придобивките и започнува кривичната одговорност. Подолу, ќе ги опишам последиците од користењето на нелиценциран софтвер.

 • Тужба

Верувам дека најважната последица што произлегува од користењето пиратски софтвер е кривичната одговорност. Веројатно, многумина од вас не ни претпоставуваа за таков закон, иако незнаењето на законот не е изговор, како што знаете.

Работата е дека ако преземете нелиценциран софтвер, ќе добиете неколку предупредувачки пораки на вашата е-пошта што ги опишуваат последиците од нелегалното преземање. Во случај да не престанете и да продолжите со злоупотреба на пиратската апликација, интернет -врската е деактивирана од вашиот провајдер и ќе добиете покана. Како резултат на тоа, ќе мора да платите казна во износ од $ 1000.

 • Вируси

Пиратскиот софтвер, по правило, е еден од најголемите дистрибутери на вируси на вашите компјутери. Откако ќе го преземете Adobe Illustrator бесплатно од несигурен извор, може да добиете различни вируси. Најопасната работа што може да се случи е автоматската инсталација на различни непотребни програми. Покрај тоа, вирусите може да ги забават перформансите на вашиот компјутер. Најсериозните последици се дека вашиот оперативен систем ќе биде оштетен или вашите лични податоци може дури и да бидат украдени.

 • Нема ажурирања

Компанијата Адобе постојано нases радува со ажурирања што исправаат разни торби, подобруваат или додаваат нови алатки. Откако преземавте пробиен Adobe Illustrator, не можете да го ажурирате на најновата верзија и ќе го користите додека не преземете друга, нелиценцирана верзија (што ретко се случува).

 • Ограничена функционалност

Со цел да ја пробијат програмата, хакерите наоѓаат слаби точки во програмата за да отворат код и да го пробијат. Кога програмата е напукната, хакерите го менуваат изворниот код на таков начин што софтверот може постојано да се користи. Кога се менува изворниот код, хакерите може да наштетат на некои алатки. Како резултат на тоа, тие нема да функционираат правилно, или воопшто нема да престанат да работат. Тоа е навистина вообичаено за пробиени програми.

 • Нема поддршка за корисници

Adobe е прилично сериозна компанија која се грижи за своите корисници. Купувајќи го нивниот производ, ќе добиете поддршка 24/7, на која можете да се обратите со разни прашања. Тимот за поддршка ќе помогне додека се справува со некои програмски проблеми или ќе објасни како функционира оваа или онаа алатка. Преземање верзија на пиратски уредник на слики, нема да можете да ја искористите оваа можност.

3 бесплатни алтернативи на Adobe Illustrator

Не секој може да си дозволи да плати од 10 до 80 долари месечно за уредувачот на вектори. Затоа многу независни дизајнери и редовни корисници бараат прифатливи алтернативи. Ако започнете да ја проучувате векторската графика, програмите што ги избрав како бесплатни алтернативи на Adobe Illustrator може да бидат идеални за да ги задоволат вашите потреби. Без сомнение, Illustrator ќе победи во сите погледи, иако се обидов да ги соберам најблиските уредници на слики што се соодветни за основните векторски операции.

1. Inkscape

лого на inkscape
Позитивни
 • Копчиња за клучеви
 • Практични функции за уредување слика
 • Сосема бесплатно
Конс
 • Системски бара ресурси
 • Проблеми со увоз на датотеки

Inkscape е специјална програма дизајнирана да креира и обработува векторски илустрации. Тоа е совршена бесплатна алтернатива на Adobe Illustrator, која често се користи за дизајнирање бизнис картички, постери, шеми, логоа и дијаграми. Овозможува создавање и уредување векторски слики со помош на разни алатки. Може да цртате предмети користејќи алатки како молив, пенкало и калиграфија. Покрај тоа, постојат различни правоаголници, елипса, полигони, спирали, можности за текст и многу повеќе. Можете исто така да отворите и зачувате графика во GZIP формат.

Покрај тоа, програмата овозможува уредување слика на многу популарни формати, на пример, SVG, PNG, OpenDocument, DXF, sk1, PDF, EPS, PostScript итн. Inkscape е одлична алатка со многу корисни функции и едноставен интерфејс. Ја препорачувам оваа апликација за оние на кои им е потребна сигурна програма за креирање и уредување графика.

2. Gravit

лого на гравит
Позитивни
 • Голема библиотека на векторски средства
 • Едноставен кориснички интерфејс
 • Достапна верзија на прелистувач
Конс
 • Релативно ограничена функционалност

Првично, Гравит беше дизајниран како онлајн -уредувач на вектори за да создаде икони, банери, логоа и други графички елементи. Сепак, програмерите воведоа нови функции и оваа алтернатива на бесплатниот пробен период на Adobe Illustrator стана моќна графичка алатка која сега е компатибилна со платформите Mac, Windows и Linux. Програмата има целосен сет на алатки неопходни за обработка на векторска графика.

Поддржува слоеви, кривини, геометриски фигури, разни алатки за избор и трансформација, текстови и многу други функции за работа со објекти. Библиотеката на векторски средства Gravit Designer вклучува значки, форми, емоции и илустрации, кои можат да се комбинираат за време на уредување фотографии. Патем, Гравит може да се користи како растерски графички уредник, бидејќи постојат такви функции како сечење, маскирање, мешање, промена на големината и додавање филтри. Изменетите дела може да се зачуваат во формати PNG, JPG или SVG.

3. Vectr

лого на вектр
Позитивни
 • Сосема бесплатно
 • Лесен за користење
 • Крос-платформа
 • WordPress интеграција
 • Достапна верзија на прелистувач
Конс
 • Ограничени функции
 • Личната сметка е задолжителна

Vectr е релативно нова апликација која брзо се развива, додава и подобрува разни функции. Тоа е едноставен и разбирлив уредувач на слики, кој ви овозможува да извршите стандардни векторски операции како што се создавање и уредување геометриски фигури, криви, итн. Има неколку нивоа и страници, кои помагаат во организирање на проектот. Vectr овозможува увоз на датотеки со формат како AI, EPS, SVG, PNG и JPEG.

Често се користи за прибелешка, корекција на слика и цртање макети и дијаграми. Уште повеќе, може да се користи за креирање логоа, водени жигови, дизајн на кориснички интерфејс, модели на веб -страници, банери на социјални мрежи, икони и 2Д слики. Благодарение на Vectr, можете да креирате зумирани векторски илустрации користејќи едноставни и разбирливи функции. Програмата е лесна за совладување и погодна за оние кои почнуваат да работат со вектор и се целосно задоволни со основните функции во врска со уредувањето илустрации.

Преземете го Adobe Illustrator бесплатно

бесплатен пробен период на adobe illustrator

За бесплатно тестирање на овој софтвер, преземете ја лиценцираната пробна верзија или користете ја мобилната апликација.

creative cloud all special offers creative cloud all special offers